Övrig kontanthantering

​Gunnebos ambition är att alla ska ha möjlighet att gå igenom mynt- och sedelbytet säkert och okomplicerat.

Under övergångsperioden kommer mängden kontanter i omlopp öka markant, både äkta och oäkta. För att upprätthålla en bra säkerhetsnivå och underlätta hanteringen av kontanter kan det vara lämpligt att komplettera din säkerhetsutrustning.

 

Vi rekommenderar att sedellampa och sedelbox införskaffas. Sedellampan kontrollerar att inkommande sedlar är äkta och i sedelboxen kan de mottagna sedlarna som är ogiltiga förvaras. Finns det behov av att förvara en större volym sedlar och mynt, är en säkerhetshurst ett bra alternativ.

 

Låter det som denna lösning passar din verksamhet kan vårt tillfälliga kick-off erbjudandet vara aktuellt för dig. För att läsa mer besök: Gunnebo, för ett säkrare byte!

 

Kontakta oss så guidar vi just din verksamhet genom mynt- och sedelbytet.

​Fredrik Stalebrant

+46 (0)10 209 52 15
Fredrik.Stalebrant@gunnebo.com

​Jan Edman

+46 (0)10 209 51 20
Jan.Edman@gunnebo.com

Niklas Danfors

+46 (0)10 209 51 16
Niklas.Danfors@gunnebo.com

Frank Engqvist

+46 (0)10 209 51 23
Frank.Engqvist@gunnebo.com

​Michael Anstrin

+46 (0) 10 209 52 29
Michael.Anstrin@gunnebo.com
​Roger Lindell
+46 (0) 10 209 51 53
Roger.Lindell@gunnebo.com

​Fredrik Doverot

46 (0) 10 209 52 32
Fredrik.Doverot@gunnebo.com