Kontanthanteringssystemet SafePay klarar växelutmaningen med de nya sedlarna

I samband med introduktionen av de nya sedlarna har vår support tagit emot en mängd frågor om växel tillbaka till kund. Nu när även media har uppmärksammat problematiken önskar vi informera våra kunder om följande:
Ert slutna kontanthanteringssystem SafePay, från Gunnebo, bygger på en unik lösning. Systemet hanterar samtliga sedlar automatiskt i en gemensam sedelinmatning för alla valörer. Lösningen ger rätt växel tillbaka till kund och omfattas inte av växelutmaningen.

 

Optimal växel tillbaka till kund

200 sedeln och 2 kronan är väldigt positiv för att uppnå ett mer optimalt växel- och kontantflöde.
Då 200 kronors sedeln ligger mellan 100- och 500 kronors sedlarna & 2 kronan ligger mellan 1- och 5 kronan, kan system på marknaden använda färre antal valörer för att ge ifrån sig exakt växel. Följande innebär att en optimal växelkassa kan ha ett lägre värde och frigöra likvida medel, samt att de som underhåller systemen inte behöver fylla på systemen lika ofta och mycket.

 

Riksbankens kontantutbytet är fortfarande inte klart. Kontakta oss i god tid för att säkra din kontanthantering inför de kommande faserna!

​Fredrik Stalebrant

+46 (0)10 209 52 15
Fredrik.Stalebrant@gunnebo.com

​Jan Edman

+46 (0)10 209 51 20
Jan.Edman@gunnebo.com

Niklas Danfors

+46 (0)10 209 51 16
Niklas.Danfors@gunnebo.com

Frank Engqvist

+46 (0)10 209 51 23
Frank.Engqvist@gunnebo.com

​Michael Anstrin

+46 (0) 10 209 52 29
Michael.Anstrin@gunnebo.com
​Roger Lindell
+46 (0) 10 209 51 53
Roger.Lindell@gunnebo.com

​Fredrik Doverot

46 (0) 10 209 52 32
Fredrik.Doverot@gunnebo.com