Mynt- & Sedelbytet

Bytet är redan i fullgång - är du redo för nästa fas: nya mynt och sedlar?

Gunnebo tror på ett säkert och kontrollerat byte och erbjuder dig vår expertis i frågan.

Under mynt- och sedelbytet är mer kontanter i omlopp och för att upprätthålla rätt säkerhetsnivå och underlätta hanteringen erbjuder vi en serie produkter anpassade för detta.  Vi hjälper dig att gå igenom din utrustning för kontanthantering och genomföra de förändringar och uppdateringar som behövs för att ta emot de nya sedlarna och mynten samt avvisa de ogiltigförklarade.

Riksbanken har beslutat att Sverige ska få nya sedlar och mynt. Det är det största bytet i modern tid där samtliga sedlar och mynt byts med undantag av 10-kronorsmyntet som behålls i befintligt utförande. De nya sedlarna kommer få nya motiv och bättre säkerhetsdetaljer. De nya mynten blir mindre och lättare. Läs mer om sedlarna och mynten på Riksbankens hemsida.

SafePay klarar växelutmaningen med de nya sedlarna, läs mer här!

 

Nya sedlar är här!

SafePay: Handhavande och hantering av de nya sedlarna

 

​Sedelbytet ökar risken för bedrägerier - du ansvarar själv för att dina sedlar är äkta!

 

 

"Vi tror på ett säkert byte"

​Fredrik Stalebrant

+46 (0)10 209 52 15
Fredrik.Stalebrant@gunnebo.com

​Jan Edman

+46 (0)10 209 51 20
Jan.Edman@gunnebo.com

Niklas Danfors

+46 (0)10 209 51 16
Niklas.Danfors@gunnebo.com

Frank Engqvist

+46 (0)10 209 51 23
Frank.Engqvist@gunnebo.com

​Michael Anstrin

+46 (0) 10 209 52 29
Michael.Anstrin@gunnebo.com
​Roger Lindell
+46 (0) 10 209 51 53
Roger.Lindell@gunnebo.com

​Fredrik Doverot

46 (0) 10 209 52 32
Fredrik.Doverot@gunnebo.com